הטולטקים

הטולטקים היו תרבות שפעלה במרכז מכסיקן בערך בשנים 900-1200. הם היה התרבות הראשונה שדברה בשפת הנהואטל, ששמשה בהמשך את המשיקס המוכרים בשם אצטקים. פרוש שמם בשפת הנהואטל הוא בוני המבנים- עדות לבניה המונומנטלית שאפיינה אותם.
 בירתם הייתה העיר טולאן שיקוקטיטלאן, הידועה כיום בשם טולה. לפי המסורת שלהם מקורם היה בשבטי צ'יצ'ימקים שהגיעו מהצפון- צ'יצ'ימקים היא שם כללי לפראים בשפת הנהואטל- מקבילה למילה ברברים בתרבות היוונית רומית. לפי המסורת הם הגיעו לאזור בתחילת המאה העשירית ומלכם הראשון היה מישקואטל, שככל הנראה היה דמות אגדית, אולם המלך טופילצין, שנאמר שהיה בנו היה קיים ככל הנראה. העיר טולה הייתה עיר משגשגת שעלתה על חשבונה של העיר טאוטיוואקן, והפכה לעיר החשובה ביותר באזור. בעיר היה מרכז חשוב לאל המרכזי של הטולטקים קצלקואטל- הנחש בעל הנוצות, והתגוררו בה בשיאה כ-60 אלף נפש. השפעתה של טולה הגיעה ממדבריות מדינת יוטה עד הג'ונגלים של קוסטה ריקה של ימינו.. הטולטקים פתחו תרבות חומרית ואדריכלות ברמה גבוהה, הם הצטינו באסטרונומיה. בנוסף הם פתחו עליונות צבאית על שכניהם שסייעה להם לכבוש שטחים רבים באזור.
במאה ה-12 פלישה של שבטי צ'י'צימקים הביאה לבריחה המונית של טולטקים לאזור בו חיו בני המאיה- בעיר המאיה צ'יצ'ן איצה שבמדינת יוקטן במקסיקו- ניכרת השפעה טולטקית גדולה באדריכלות.
במאה ה-13 נפלו שאריות המדינה הטולטקית בידי כוח חדש שהגיע מצפון- שבטי המשיקס המוכרים לנו כאצטקים.
תמונות:
1-2 פסלי הטיטאנים סמלה המפורסם של העיר טולה
3. השפעה אולמקית בעיר המאיה צ'יצ'ן איצה
5-4. חיילים טולטקים מתוך העולם מראשיתו ועד ימינו
לפוסט בפייסבוק
תגובות

  1. שלום חברים, זו העדות שלי. אני נשוי 5 שנים ואנחנו גרים יחד 9 שנים. התגרשנו 4 חודשים. הוא רוצה לעזוב ולא רוצה להציל את הנישואים שלנו. היינו זוג נהדר (לפחות האמנתי בזה) ולעתים רחוקות רבנו. כמה חודשים לפני שעזב את הבית, הוא היה כל כך לא פעיל וישן הרבה. הבנתי שיש לו קשר רגשי עם מישהי, ואישרתי שהוא נמשך אליה. ואז הוא אמר שהוא כבר לא מאוהב בי ושהוא לא יכול לחיות איתי. התפללתי, בכיתי וכדומה במשך חודשים. אני ממש צריכה עזרה ואני רוצה את בעלי בחזרה. גלשתי באינטרנט כשראיתי עדות של אישה שד"ר אלאבה היה קוסם נפלא שעזר לרפא שרירנים, והיא יכלה להכריח את הילד שלה לחזור לעצמו בבית. היא כתבה את איש הקשר שלו ואני העתקתי אותו, בהתחלה חשדתי במגע הזה, אבל אני באמת צריכה פתרון קבוע לבעיה שלי, אז אני שולחת לו הודעה שמסבירה את המצב שלי, הוא אמר לי לוודא שבעלי יחזור אם יש לי להתנהג ככה כמו שהוא ציין לי, עשיתי כל מה שהוא אמר לי, וביום הרביעי קיבלתי ממנו התנצלות לפיה הוא לא יודע מה לא בסדר איתו, באותו ערב הוא חזר הביתה והתפלל למען כולם חטאיו ומאחר שאהבתנו ונישואינו התחזקו, אני רוצה להודות לקוסם הקסם הגדול ד"ר אלאבה על עבודתו הטובה ואושרו בחיים שוב. אם יש לך אותן בעיות משפחתיות או בעיות אחרות, צור קשר עם ד"ר אלאבה עוד היום בכתובת: dralaba3000@gmail.com או צור איתו קשר בוואטסאפ וב-Viber במספר זה: +1 (425) 477- 2744 מסוגל לבצע כל כישוף שאתה חושב שאני אני עדות חיה ................

    השבמחק

הוסף רשומת תגובה

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

טבח סנט ברייס

מלטה יוק